Mit o Pandorze - streszczenie, pojęcia

Mit o Pandorze- streszczenie

Grecki mit ,"Pandora" opowiada nam o czasach, w których ludzie jeszcze nie istnieli. Ziemię otaczał spokój, wolność i swoboda. Według Greków w tym okresie o władzę walczyli bogowie, jednak zwyciężył Zeus i to
właśnie on panował na Olimpie. Pewnego dnia spokój i harmonię zakłócił Prometeusz z rodu tytanów.

Do Zeusa szybko dotarła wieść, bowiem najszybszy posłaniec, który miał skrzydełka przy nogach przybył na Olimp oświadczając, że Prometeusz lepi z gliny jakieś dziwaczne, bardzo słabe postacie.

Nieufny władca zaraz wypatrzył w tym podstęp i w obawie, że te oto ludziki mogą kiedyś być wykorzystane przeciwko niemu wymyślił następujący plan, a mianowicie nakazał lecieć Hermesowi do Hefajstosa, aby zlecić mu zadanie.

 


Gdy posłaniec dotarł na miejsce bóg kunsztu i sztuki był bardzo zajęty, ponieważ Prometeusz wykradł dla ów ludzi kilka iskier ognia aby umocnić ich ciało i duszę,  wracając w pośpiechu niechcący przewrócił wóz słońca, w którym odpadło koło.

zagraj sobieBożek dokręcał już ostatnią śrubę, a Hermes przekazał mu wiadomość od Zeusa. Miał on stworzyć
postać-kobietę o niezwykłej urodzie
. Niebawem dzieło było skończone. Atena nauczyła cudowną Pandorę tkać i haftować, bogowie hojnie ją obdarowali, otrzymała ona jeszcze puszkę, która miała ją ozdabiać, a dziewczyna dostała zakaz otwierania jej. Hermes realizując dalszą cześć planu Zeusa wziął Pandorę, zawiózł i pozostawił ją w Beocji w okolicach domu Prometeusza, była ona skonana, więc usnęła na trawie.

Rano Prometeusz wraz ze swym bratem Epimeteuszem ujrzeli pierwszą na świecie kobietę. Tytan który
stworzył ludzi nieufnie spojrzał na nią i chciał się oddalić od niej, lecz jego brat zachwycony wdziękiem Pandory nie mógł się jej oprzeć.

Wobec tego kobieta pobrała się z Epimeteuszem i byli razem bardzo szczęśliwi, mieli wszystko o czym istoty ludzkie mogą zamarzyć, a co najważniejsze kochali się. Był jednak jeden problem, pokusa, Pandora była strasznie ciekawa co jest w puszce, której na życzenie bogów tak długo nie otwierała.

Długo namawiała męża aby ją otworzyli, po jakimś czasie mężczyzna uległ swej ukochanej. Otworzyli puszkę, a z niej wyleciały straszne gady i płazy.

Małżeństwo zesłało na ludzi same nieszczęścia i choroby - otworzyło puszkę cierpień i bólu.
Prometeusz chciał zaradzić wszystkim problemom i zbierał zioła potrzebne do leczenia, lecz nie był w stanie pomóc tak wielu ludziom.

Epimeteusz natomiast strasznie kłócił się z Pandorą. Wzajemnie oskarżali się o nieszczęścia, które zostały wywołane z ich inicjatywy.

Kobieta urażona przez męża rozpłakała się i to były pierwsze łzy które spadły na ziemię .


Autor streszczenia : Agnieszka Borowska

Zmieniony ( Środa, 06 Październik 2010 16:19 )