Don Kichot - streszczenie powieści Cervantesa

Don Kichot- streszczenie

"Don Kichot", Cervantes de Saavedra Miquel

Sprytny szlachcic Don Kichote z Manchy (cz. I 1605, cz. II 1615), powieść Miguela Cervantesa, pisana jako parodia romansów rycerskich, krytyczny fresk o schyłkowym okresie hiszpańskiego imperium.


Pisarz ukazuje świat oczyma dwóch głównych bohaterów - oderwanego od życia idealisty, błędnego rycerza Don Kichota, i praktycznego rzecznika realizmu, jego giermka, Sancho Pansy. Nierozłączna para - pan i sługa, to dwie strony ludzkiej osobowości, połączenie marzycielstwa i praktycyzmu, poezji i prozy.

 

Nieraz rycerz wypowiada swoje credo: Obowiązkiem moim jest rozgromić siłę i wspomagać nieszczęśliwych. Sancho Pansa, tchórzliwy i pazerny na majątek sługa, choć nie pozbawiony wrażliwości na zło, uosobienie trzeźwego realizmu, jest przeciwieństwem romantycznego idealisty. W trudnych sytuacjach Sancho unika walki, ale spieszy swemu panu z pomocą, szczerze do niego przywiązany, gotów dzielić z nim każdy los.


zagraj sobieCzęść pierwsza powieści przedstawia trzy wyprawy rycerza. Napotkana oberża staje się zamkiem, oberżysta zaś kasztelanem. Po drodze Don Kichot wdaje się w potyczkę z kupcami, od jakiegoś sługi otrzymując tęgie kije. Niczym nie zrażony wyrusza w dalszą podróż, podejmuje walkę z wiatrakami, zdobywa hełm (w rzeczywistości miskę balwierza), a wreszcie za namową przyjaciół powraca do rodzinnej wioski.W drugiej części rycerz jest już kimś innym. Po ukazaniu się apokryficznej powieści o Don Kichocie pióra Avellanedy (prawdziwe nazwisko plagiatora nie zostało rozszyfrowane), rycerz występuje w obronie swej tożsamości, polemizuje z falsyfikatem i podąża do Barcelony, aby ujawnić przed światem kłamstwo tej nowej historii. Odwiedza księżnę, która wraz z towarzystwem bawi się jego szaleństwem i tęsknotą jego giermka za lepszym życiem. Sancho zostaje "mianowany" przez towarzystwo gubernatorem wyspy, stając się na równi ze swym panem ofiarą żartów.

Załamany przeżyciami Don Kichot wraca do domu, tuż przed śmiercią odzyskując zdolność widzenia rzeczywistości.

Lektury w komórce - ściągnij i czytaj łatwiej!

Powieść Cervantesa wywarła ogromny wpływ na rozwój literatury europejskiej. Przypadki Don Kichota i jego sługi stały się częścią zbiorowej wyobraźni Europejczyków, pobudzając wyobraźnię filozofów, moralistów, artystów, psychologów i socjologów sztuki do rozważań nad naturą ludzką, relacjami między słowem i czynem, miejscem jednostki w społeczeństwie, granicami wolności i odpowiedzialności indywidualnej.

Wiele scen i sytuacji z Don Kichota weszło na stałe do świadomości zbiorowej i języka potocznego współczesnego człowieka, jak np. "donkiszoteria" (w brzmieniu z języka francuskiego) czy "walka z wiatrakami".

Zmieniony ( Środa, 06 Październik 2010 16:22 )